Katedra Informatyki na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki powstała 01.09.2020r. z przekształcenia Instytutu Informatyki. Instytut Informatyki został utworzony pod koniec 2016 roku w wyniku połączenia części Instytutu Automatyki i Informatyki z Katedrą Elektrowni i Systemów Pomiarowych. Prace naukowe i badawcze na Instytucie skupiają się wokół szeroko rozumianej informatyki, jej zastosowań w różnych rozwiązaniach przemysłowych i biznesowych. Natomiast w Katerze Elektrowni i Systemów Pomiarowych dominującą dyscypliną naukową jest elektrotechnika oraz energetyka i diagnostyka przenikające się z informatyką, ekonomią, zarządzaniem, budownictwem i ciepłownictwem.
Potwierdzeniem aktywności naukowej pracowników są liczne publikacje w uznanych periodykach, uczestnictwo w konferencjach i sympozjach krajowych oraz międzynarodowych, wydawane książki i monografie. Ponadto, Katedra Elektrowni i Systemów Pomiarowych organizuje cykliczną międzynarodową konferencję naukowo-techniczną Forum Energetyków GRE’.
Główną cechą naszego Instytutu jest duża otwartość względem biznesu i firm, które często przyjeżdżają do nas na różnego typu wydarzenia i konferencje studenckie takie jak IT Academic Day, Dni IT, Maraton Programowania PiastCode czy Otwarte Mistrzostwa Opola w Programowaniu Zespołowym.
Studenci mają również możliwość uczestniczenia w wykładach i spotkaniach z przedstawicielami firm z branży IT, na których poznają nowe technologie z branży oraz ofertę swoich przyszłych pracodawców. Możemy pochwalić się współpracą i kontaktami z takimi firmami jak:
- ASSECO,
- AtelElectronics,
- ATOS,
- AXXIOME,
- Bright Coders’ Factory,
- CAPGEMINI,
- Credit-Suisse,
- Future-Processing,
- Getso,
- IBM,
- INTENSO,
- JCOMMERCE,
- Nowa ITAKA,
- Axabee.com,
- VOLVO,
- Contour Technology,
- Microsoft,
- Radytek,
- Netkoncept,
- Lufthansa (Gdańsk),
- Pannatoni,
- Weegree,
- ECO S.A.
Studia z Informatyki I-go stopnia prowadzimy w ścieżkach w języku angielskim oraz języku niemieckim, aby sprostać wymaganiom stawianym przez branżę IT. Oferujemy również studia podyplomowe Informatyka z elementami informatyki śledczej. Laboratoria naszego Instytutu są wyposażone w nowoczesne komputery i urządzenia wspomagające proces edukacyjny. W Instytucie działają prężnie studenckie koła naukowe InfoVolt, iGroup, TeamBit, Pixel, .NET. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem w Instytucie platformy moddle do kontaktów ze studentami. Ponadto w Instytucie działają Akademia CISCO czy Oracle Academy. Niedługo będzie również działała Akademia Redhat. Od semestru letniego 2018, dzięki staraniom naszych pracowników, zostanie również uruchomiona platforma e-learningowa Politechniki Opolskiej dostępny pod adresem estudia.we.po.opole.pl
Dążymy do tego, aby nasi studenci mieli dostęp to najnowszego, legalnego oprogramowania, które mogą poznawać w trakcie zajęć. Mamy wykupione licencje na programy Statistica (http://we.po.opole.pl/index.php/programy/statistica), Matlab, oprogramowania firmy Microsoft w ramach Microsoft Imagine Premium (http://we.po.opole.pl/index.php/programy/microsoft-imagine-premium) i innych.
W ramach prac naszych pracowników znajduje się również kierowanie Międzyinstytutowym Centrum Obliczeniowym Wydziału Elektrotechniki Automatyki i Informatyki Politechniki Opolskiej. Pracownicy naszego Instytutu udzielają się w wielu akcjach promujących Politechnikę Opolską.
Pracownicy naszego Instytutu udzielają się w wielu akcjach promujących Politechnikę Opolską. Prowadzimy między innymi wykłady w ramach Akademii Młodych Serc, Dziecięcej Politechnice Opolskiej i Festiwalu Nauki. Często odwiedzają nas uczniowie z różnych szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich na specjalnie przygotowanych warsztatach, wykładach i pokazach, które bez wątpienia kreują pozytywny wizerunek Politechniki wśród przyszłych studentów. Jako Politechnika mamy podpisaną umowę współpracy z Liceum Ogólnokształcącym nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu i Publicznym Liceum Ogólnokształcącym nr VI w Opolu. Prowadzimy również kursy dla nauczycieli. Zdarza się również, że nasi pracownicy odwiedzają szkoły na przykład z pokazami dronów.
Katedra Informatyki bierze udział w różnych projektach zarówno krajowych jak i międzynarodowych. Nasi pracownicy otrzymali granty NCN Miniatura czy granty Dziekana. Warto wymienić tutaj takie projekty jak: Zwiększenie szans zatrudnienia czeskich i polskich absolwentów kierunków technicznych (realizowany do 06.2021), Kształcenie zawodowe dla rynku pracy-1, Opolskie Szkolnictwo Zawodowe bliżej rynku pracy 2, SPEET - Student Profile for Enhancing Engineering Tutoring, Przyszły inżynier na Politechnice Opolskiej.
Nawiązaliśmy współpracę z Wyższą Szkołą Oficerską Wojsk Lądowych.
Mamy również podpisane porozumienie o współpracy z Instytutem Metrologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Główne cele i zakres tej współpracy to:
- udostępnianie meteorologicznych danych pomiarowych,
- doskonalenie metod prognozowania zjawisk i procesów hydrologiczno–meteorologicznych;
- testowanie i ocena możliwości wykorzystania nowoczesnych technik pomiarowych w zakresie obserwacji zjawisk atmosferycznych,
- zastosowanie metod GIS dla potrzeb archiwizacji danych i modelowania procesów atmosferycznych,
- analiza ryzyka występowania zagrożeń powodowanych czynnikami atmosferycznymi.