KATEDRA INFORMATYKI
W imieniu Rady Dyscypliny Informatyka Techniczna i Telekomunikacja zapraszamy na seminarium naukowe.

Seminarium odbędzie się w najbliższy czwartek tj. 22 czerwca 2023 roku o godzinie 11:30 w sali 109, budynku nr 3 II Kampusu Politechniki Opolskiej przy ul. Prószkowskiej 76.
W ramach seminarium mgr inż. Piotr Jóźwiak wygłosi referat pt. "Analiza zastosowania probabilistycznych baterii testów do oceny losowości liczb otrzymanych z kwantowych generatorów liczb losowych".

Streszczenie:
Na seminarium zostanie omówiona synteza ewolucji pojmowania i rozumienia czym są liczby losowe. W szczególności jak zmienia się ich rozumienie w kontekście wykorzystania mechanizmów mechaniki kwantowej do ich generowania. Zostanie także przedstawione teoretyczne oraz empiryczne podejście do testowania liczb losowych z omówieniem ograniczeń obu podejść. Zaprezentowane zostaną wyniki badań nad ograniczeniami baterii testów losowości NIST w ich zastosowaniu do testowania kwantowych źródeł losowości oraz sposób na obejście wybranych ograniczeń w postaci propozycji kwantowego generatora umożliwiającego publiczną weryfikację generowanych strumieni.

Pan Piotr Jóźwiak pracuje w Wyższej Szkole Zarządzania Edukacja we Wrocławiu oraz w firmie Aptitude Software.

W roku 2006 ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej, Wydział Informatyki i Zarządzania, kierunek: Informatyka.